Az orvoslásban a lézerek biológiai hatásukat tekintve két csoportba oszthatók:
Nagy teljesítményű = “kemény-lézerek” – sebészeti lézerek – Kis teljesítményű = “lágy-lézerek“ – gyógyhatású lézerek. A nagy teljesítményű sebészek lézerek a nagyon erős hőhatás miatt alkalmasak a különböző sebészek beavatkozások, műtétek elvégzésére (hőhatások: vágás, vaporizáció, koaguláció). A Safe Laser® készülékek a gyógyhatású “lágy-lézerek” csoportjába tartoznak. A lágy-lézereknél a lézerfény fotokémiai reakciós hatását használják fel a jótékony biológiai folyamatok beindításához
Hogyan működik a lágy-lézer terápia?
A kutatások már 1947-ben megmutalák, hogy a szervezetünkben lévő sejtek mitokondriumai fényérzékenyek. A különböző hullámhosszúságú (színű) fényre a különféle sejtek mitokondriumai eltérő mértékben reagálnak. A teljes fény-spektrumból a legerőteljesebb gyógyító hatása a vörös (pl. 660nm) és az infravörös (pl. 808nm) fénynek van (biológiai ablak). Az energiát felvevő sejtek foto acceptor (fényelnyelő) molekulái a lágy-lézerfény hatására akkváltak lesznek és akkválni képesek egy másik molekulát, ezáltal kémiai reakciókat indítanak el a környező sejtekben, szövetekben. Milyen életani hatása van a lágy-lézerfénynek? A lágy-lézer kezelésnek három ismert gyógyító hatása van az emberi szervezetre:
1. Biostimulációs hatás – Serkenti a test öngyógyító képességét!
2. Gyulladáscsökkentő
3. Fájdalomcsillapító
A Safe Laser® készülékek 2 nagy csoportra oszthatók:
1. Piros (660nm) fényt kibocsátó lézer: Safe Laser® 150
2. Infra (808 nm) fényt kibocsátó lézer: Safe Laser® 500
Piros (660nm) fényt kibocsátó lézer: Safe Laser® 150
A piros (660nm-es) lézerek hatásukat a bőrfelszínhez közeli 3 cm mélységig fejti ki leginkább, ezért a felszínhez közeli elváltozások, gyulladások, fájdalmak gyógyításában van jelentős szerepük.
Infra (808 nm) fényt kibocsátó lézer: Safe Laser® 500
Az infravörös (808nm-es) lézerek fénye mélyebb rétegekben nyelődik el (biológiai hatásuk akár 8-10 cm mélységben is érvényesül), így kiválóan használhatók pl. mozgásszervi betegségek terápiájában, ahol a fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő hatásnak van jelentősége és gyorsítják az izmok, inak, ízületek gyógyulását. Nagyobb dózis esetén az ízületek porcfelszínek és a porcok regenerálásra is alkalmasak. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a fájdalomcsillapításban az infra lézer hatékonyabb. Mindegyik készülék megfelelő kiegészítővel alkalmas az orrnyálkahártya átvilágításával gyógyuló betegségek kezelésére is (pl. légúk gyulladások…).
Safe Laser betegségek ellen is!
Mozgásszervi betegségek
Sérülések: Húzódás (distorsio), izom, szalag, vagy ín szakadás (ruptura), csonttörés (fractura).
Túlerőltetésre létrejövő kórképek: Ínhüvely gyulladások (tendinitisek), izomgyulladások (myositisek). Izmok tapadásánál v. eredésénél létrejövő csonthártya gyulladás (pl. “teniszkönyök”= alkar feszítő izmának tapadási helyén a túlerőltetés miatt kialakult csonthártyagyulladás). Degeneratív elváltozások: Ízületi kopás, porckopás (arthrosis) – (Az SL150 csak kis ízületek kezelésére alkalmas!). Ízületi gyulladás (arthritis)Gerincoszlop betegségeinél fájdalomcsillapítás, gyulladáscsökkentés (pl. lumbágó). Izombetegségek: pl. izomfájdalom, ízületi mozgásbeszűkülés (kontraktúra). Reumatikus fájdalmak (rheumatoid arthritis). A mozgásszervi betegségek a test különböző pontjain illetve több ízületben okozhatnak problémákat, fájdalmakat. Mozgásszervi fájdalmaknál sokszor nem a probléma forrásánál érezzük a fájdalmat, hanem más területre, pl. ízületbe sugárzik ki. A hatékony fájdalomcsillapítás érdekében célszerű nem csak a fájdalmas terület, hanem a “kisugárzó fájdalom pontok – trigger pontok” megkeresése és kezelése is. A traumás sérülések gyógyulási idejét a lágylézer terápia lerövidíti! Műtétek után használja napi 1-2x a lézert a gyorsabb gyógyulás érdekében. Csonttörések esetében a begipszelt végtagra “kis ablakot” szoktak vágni, így a közvetlen lézeres bevilágítás intenzíven segík a csontosodási folyamatokat. SL150 SL500 Infra SL1800 Infra Hatékony kezelési mélység (Abszolút behatolási mélység) ∼ 3cm ∼ 8cm ∼ 10cm.
Bőrgyógyászati megbetegedések
Hám sérülések, horzsolások, operáció utáni sebek esetén elősegíti a normális szövetek regenerációját, nehezen gyógyuló sebek, felfekvések, fekélyek gyógyulását. Elősegíti a herpesz gyógyulását és az acne gyógyulását.
Fül-orr-gégészet és egyéb kórképek
Tinnitus-t (fülzúgás) sok esetben csökken, megszűnik. Akut halláscsökkenés esetén száloptikával használva érhető el hallásjavulás. Az akut halláscsökkenés fő oka az elégtelen lokális vérkeringés, mely kialakulhat bakteriális ill. vírusos gyulladás következtében, továbbá szisztematikus vérkeringési probléma miatt. A lézer a helyi gyulladáscsökkentő hatása miatt, javul a keringés a belső fülben is, ami javíthatja a hallást is. Enyhíti az arcüreggyulladás és légúk gyulladások tüneteit. A különböző kórképeknél, betegségeknél más-más energia mennyiséget (Joule) szükséges bevinni a hatékony gyógyuláshoz.
Fogászat és szájbetegségek
A bőr és felszíni nyálkahártya betegségeket (pl. herpesz, száj sebek, fekélyek aphta) és a fogínysorvadást… az opcionális száloptikával tudjuk hatékonyan kezelni. A 808nm-es Safe Laser® 500 és 1800-as Infra készülékek nagy behatolási mélysége miatt a mélyebb területek is elérhetőek és fájdalomcsillapításra is alkalmasabbak. Ezzel a két készülékkel hatékonyan kezelhetjük a fogászak problémák nem csak a száloptika segítségével (a sérülés kontakt megvilágításával), hanem akár kívülről, az arcon átvilágítva is. Az SL150 készüléket az opcionális száloptikával alkalmazzuk! Csillapítja a fogazat posztoperatív fájdalmat, gyulladást, illetve elősegíti a lágy- és csontszövet gyógyulását. Elősegítik a fogínygyulladás és fogínysorvadás gyógyulását. Elősegítik a fogínygyulladás gyógyulását. Fogíny és a szájnyálkahártya sérülésének (pl. mucositis) gyógyulását felgyorsítja. Fogszabályozásnál fellépő akut fájdalmat csillapítja, illetve elősegítik a fogak gyorsabb mozgását (lerövidíti a fogszabályozás időtartamát).
A kezelések gyakorisága:
A kezelések gyakorisága a betegség fennállásának időtartamától függ.
(Milyen régen keletkezett a probléma?)
1. Akut (nemrég keletkezett) betegségek, illetve műtét utáni esetek kezelése: A kezelést 1-2 hétig naponta, majd a tünetek megszűnéséig hek 3-szor kell alkalmazni. Már az első kezelés alatt vagy 1 napon belül javulás észlelhető!
2. Krónikus (elhúzódó) betegségek kezelése (6-8 hétnél régebben keletkezett): A hosszabb ideje fennálló betegségeket ritkábban kell kezelni. A lézert heti 3- szor a tünetek megszűnéséig vagy jelentős csökkenéséig. Krónikus betegségeknél a gyógyulás természetesen hosszabb ideig tart (napok, hetek, esetleg hónapok).
A kezeléssel járó reakciók:
Az első kezelések után enyhe bizsergést érezhetünk, néhány órával később egyes esetekben krónikus betegségeknél a fájdalom fokozódhat (kezelési reakció), de ez átmeneti jelenség. A fájdalom erőssége a kezelések számával folyamatosan csökken és 3-4 kezelés után megszűnik, majd megindul a javulás. A kezelési reakció egy normális kísérő jelenség, annak a jele, hogy a beteg reagál a terápiára. Ha azt tapasztaljuk, hogy pl. a fájdalmas ízület se nem javul, se nem “rosszabbodik”, akkor valószínűleg túl kicsi dózissal (túl rövid időtartamú besugárzás) kezeltünk. Az egyéni érzékenység mindenkinél más és más. Mivel a kezelések dózisai lassan összeadódnak, így a kezelési reakció (pl. fájdalom erősödés) később is megjelenhet (néhány hét múlva) és csak ezután kezdődik a szubjektív javulás. Ha kezelések hatására a fájdalom esetleg fokozódik, egyre elhúzódó lesz, ez annak a jele, hogy túl nagy dózissal kezeltünk. A túlkezelés maradandó sérülést nem okoz. Ilyen esetben kihagyunk néhány kezelést és kisebb dózissal (kevesebb alkalom vagy rövidebb időtartamú kezelés) folytatjuk a terápiát. A kísérő fájdalom egyik oka a mikrocirkuláció (a legkisebb erekben történő véráramlás) hirtelen megindulása a pangó területeken. A pangó részeken felgyülemlett bomlástermékek (amik nem szállították el) hirtelen bekerülnek a keringésbe, ezért ritkán hányinger, fáradékonyság, rossz közérzet is előfordulhat (nagy területek nagy dózissal történő kezelése után). A sűrűbb vagy hosszabb ideig tartó kezelések nem feltétlenül gyorsítják a gyógyulást, mert van egy olyan biológiai határ, melynek elérése után besugárzással nem lehet tovább stimulálni a sejteket!